Nat “King” Cole dinleyeceğiz dostlar..

Işıkları kısıp gürültüsüz bir yer bulun kendinize. Varsa bir iki mum, tütsü yakın. Bir kadeh fermente üzüm suyunuzu veya içeceğinizi de hazır edin, başlıyoruz..

İnternette Nat abim ile ilgili türkçe içerik göremeyince “bu olamaz, inanmıyorum!” dedim. Kısa süreli şaşkınlığımdan sonra kendim içerik üretmeye karar verdim…

TL;DR

Teknolojiyi yakından takip edenler son dönemde ‘DevOps’ terimine denk gelmiştir. Tanımı üzerinden çok zaman kaybetmeden, bugünlerde neden DevOps konuştuğumuzu dijital dönüşüm perspektifi üzerinden anlatmaya çalışacağım.

Ne — Neden — Nasıl ?

Teknoloji geliştiren veya dijital varlıklar kullanan bir organizasyonun liderliği yaptığınızı düşünün. Dünya standartlarında rekabetçi olabilmeniz için çağın gerekliliklerine ayak uydurmalısınız.

Bu noktada bir karar vermeniz…

Akecheta — Westworld

TL;DR

Blockchain, veriyi saklayış yöntemlerimize yeni bir bakış açısı getiriyor. Yeni dönemde sıklıkla karşılaşacağımız bu yöntemi insanoğlunun çözüm arayış hikayesiyle birlikte ele alarak aktarmak istiyorum.

Yuval Noah Harari’nin Sapiens kitabını okumuşsunuz veya duymuşsunuzdur. Para ile ilgili bölümü okurken aklıma bu makaleyi yazmak gelmişti.

İnternet üzerinde ‘what is blockchain’ diye arattığınızda yaklaşık…

TL;DR

Dünya standartlarında rekabetçi ürünler geliştiriyorsanız, ürünlerinizi nasıl çıktığınız artık çok önemli. Bu makalede üç temel yöntemin (Blue Green Deployment, Canary Release, A/B Testing) farklarını ve detaylarını, süreç ve teknik perspektifler üzerinden paylaşacağım.

Deployment konusuna girmeden, ürün geliştirmenin her hangi bir yazılım üretmekten çok daha zorlu bir süreç olduğunun altını çizmek…

TL;DR

SonarQube, .Net tabanlı projeleri analiz edeceği zaman projeleri “ProjectGuid” değeri üzerinden işaretliyor. “.Net Core” projeleri için ufak değişiklikler yapmak gerekiyor.

Popüler statik kod analiz toolarından SonarQube .Net Core projelerini analiz edebilmesi için “.csproj” seviyesinde “<ProjectGuid>…</ProjectGuid>” property’sine ihtiyaç duyuyor.

Bu özellik, standart .NetFramework projelerde otomatik olarak oluşturulduğu için sorun çıkmıyor fakat…

Burç Akbaş

A geek, curious, guitar player, motorcycle rider and a tennis lover who likes to code - Design, Art, Technology & Music

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store